posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

MIEJSCE

Największa galeria starych butelek w Polsce północno wschodniej

Największa galeria starych butelek w Polsce północno wschodniej znajduje się w MIEJSCU, Białystok, Malmeda 6.

Butelki pochodzą z prywatnej kolekcji Mateusza Rydzewskiego


Jakub Rafałowski 


Szklane butelki istnieją i towarzyszą ludziom od tysięcy lat. Przede wszystkim jest to przedmiot funkcjonalny, służący do przechowywania płynów. Z czasem, głównie wraz z rozwojem technologii, butelki zaczęły stawać się nie tyle zwykłym narzędziem, co formą sztuki. Wytwórcy nadawali im liczne, niezwykłe kształty, zdobienia czy różnorodne kolory. Jeśli chciałbyś poznać historię browarnictwa w twoim regionie i kraju, a także zobaczyć jak kiedyś wyglądały butelki, trafiłeś w dobre miejsce. W The Place mamy największą galerie starych butelek w Polsce północno-wschodniej.


W naszych zbiorach znajdują się butelki na różne rodzaje alkoholi, wodę i środki chemiczne z Białegostoku. Jest to gratka dla wszystkich osób zainteresowanych historią naszego miasta. W połowie XIX wieku sytuacja polityczna, a także nowo wybudowane połączenie kolejowe, spowodowały przyjazne warunki do rozwoju przemysłu w Białymstoku, co zapoczątkowało powstawanie licznych zakładów, głównie włókienniczych. Rozwinęła się jednak również produkcja innych artykułów, w tym alkoholu. Do miasta zaczęli napływać przedsiębiorcy, przede wszystkim Żydzi i Niemcy z Królestwa Polskiego. Na przełomie XIX i XX wieku produkcją alkoholu, wód sodowych, jak i środków chemicznych zajmowali się w Białymstoku zarówno Polacy, Żydzi i Rosjanie. Do zobaczenia w naszym muzeum są butelki związane z reprezentantami wszystkich tych narodowości, także z różnych okresów: sprzed I wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego, jak i II wojny światowej.

Do obejrzenia mamy takie okazy jak:

  • butelki na ocet spożywczy różnych lokalnych firm żydowskich

  • butelki winne polskich, żydowskich i rosyjskich zakładów

  • butelki wódczane polskich firm

  • butelki na wodę sodową polskich, żydowskich i rosyjskich zakładów


Jednak nie tylko w Białymstoku produkowano alkohol. Najbardziej znaną wytwórnią piwa w naszym regionie jest browar w Dojlidach, który istnieje tam już od końca XVIII wieku. Przez lata swojego funkcjonowania miał wzloty i upadki, co wiązało się ze zmianami właścicieli. Przez większość swojego istnienia posiadał znaczenie wyłącznie regionalne, co zmienił dopiero ostatni jego właściciel - Jerzy Rafał Lubomirski. Za jego czasów browar rozwinął się najbardziej i zyskał popularność na skalę krajową, awansując na siódme miejsce pod względem produkcji alkoholu. W naszej galerii znaleźć można aż 5 różnych butelek z tego zakładu, które mimo, że powstały w jednym miejscu, to różnią się od siebie pod wieloma względami.



Oprócz Dojlid nasz region może się pochwalić również innymi wytwórniami piwa. Na terenach wschodnich Rzeczypospolitej rozwijało się browarnictwo szlacheckie, jak i małych przedsiębiorców, głównie Żydów. W bliższych i dalszych okolicach Białegostoku istniały liczne browary, których butelki znajdują się w naszej galerii. Są tom.in.:

  • butelki z browaru Zygmunta Glogera w Jeżewie Starym, którego zabudowania stoją do dzisiaj

  • butelki z browaru w Drozdowie, pod Łomżą, należący do rodziny Lutosławskich, którego piwo zyskało w drugiej połowie XIX wieku liczne nagrody za granicą

  • butelki z małych browarów żydowskich m.in. w Goniądzu i Knyszynie

  • butelki z browaru Tow. handlowo-przemysłowego “Horacy Heller” w Grodnie



W naszych zbiorach znajdują się także butelki z dwóch największych żydowskich zakładów produkujących alkohol na terenie Polski -Fabryki Wódek i Likierów Jakuba Haberfelda z Oświęcimia, a także Fabryki Wódek Franza Kantorowicza z Poznania. Oba zakłady miały znaczenie ponadregionalne, produkowały duże ilości trunków i cieszyły się uznaniem klientów.




Oprócz tego, posiadamy także inne butelki i syfony z terenów Polski, które zachwycają różnorodnością swoich kształtów i kolorów. Jeśli zainteresował cię ten temat, zajrzyj do nas! Pod spodem już niedługo będzie czekać na ciebie duży artykuł, dzięki któremu poznasz dokładniej historię naszych okazów i miejsc, w których powstały.



2024-03-16 06:35:35